آموزش اصولی اسیلوسکوپ آنالوگ، آموزش تعمیرات دستگاه جوش اینورتر، جوش و برش مقدمآموزش اصولی دستگاه اسیلوسکوپ

 

اسیلوسکوپ یک دستگاه اندازه گیری است که از آن برای مشاهده شکل موج ها و اندازه گيری ولتاژ ، زمان تناوب ، اختلاف فاز و همچنين مشاهده منحنی مشخصه ولت – آمپر عناصر نيمه هادی مانند ديود و ترانزيستور استفاده می شود .

اسيلوسکوپ يک ولت متر دقيق است ولی توانايی اندازه گيری جريان را به طور مستقيم ندارد و برای اندازه گيری جريان بايد از روش های غير مستقيم مانند قانون اهم استفاده کرد . يکی از مزايای اسيلوسکوپ اين است که بر خلاف مولتی مترهای معمولی ، در فرکانس های بالا نيز به خوبی کار می کند . اندازه گيری و مشاهده شکل موج ها در اسيلوسکوپ از ولتاژ با فرکانس صفر ( DC ( شروع و به فرکانس مشخصی ختم می گردد که معمولاً اسيلوسکوپ را با اين فرکانس مشخص می کنند . مثلاً اسيلوسکوپ ۴٠ مگاهرتز ، يعنی اسيلوسکوپی که می تواند ولتاژهای DC و AC تا MHZ۴٠ را نمايش دهد .

اسيلوسکوپ ها در نوع آنالوگ و ديجيتال ساخته می شوند که ما در اينجا به برسی نوع آنالوگ آن می پردازيم و در ادامه هر جا کلمه اسيلوسکوپ را به کار ببريم منظورمان اسيلوسکوپ آنالوگ است . ما قصد نداريم به بررسی ساختمان داخلی اسيلوسکوپ بپردازيم بلکه هدف ، آشنايی با قابليت های اسيلوسکوپ و نحوه استفاده از آن می باشد . به دليل اينکه طرز کار همه اسيلوسکوپ ها شبيه يکديگر است و کليدها و ولوم های آنها تقريباً يکی است ما برای آموزش بهتر مطلب ، از يک اسيلوسکوپ Instek مدل 630 – GOS در امر آموزش استفاده می کنيم که تصوير اين اسيلوسکوپ قابل مشاهده است .

سيلوسکوپ ها ممکن است يک کاناله و يا چند کاناله باشند . اسيلوسکوپ های يک کاناله در هر لحظه فقط می توانند يک سيگنال را روی صفحه نمايش خود نمايش دهند . اما اسيلوسکوپ های چند کاناله ، همزمان می توانند چند سيگنال را روی صفحه نمايش خود ، نمايش دهند . اسيلوسکوپ نمايش داده شده در شکل (١ ، (يک اسيلوسکوپ دو کاناله می باشد يعنی همزمان قادر به نمايش دادن دو سيگنال روی صفحه نمايش خود می باشد . اما سيگنال های الکتريکی چگونه به اسيلوسکوپ منتقل می شوند ؟ برای انتقال سيگنال های الکتريکی به اسيلوسکوپ ، از پروب استفاده می شود که در ادامه به بررسی آن می پردازيم .

آموزش دستگاه اسیلوسکوپ آنالوگ، آموزش تعمیر دستگاه جوش اینورتر، جوش و برش مقدم

 

پروب: (Probe ) 

برای انتقال سيگنال های الکتريکی به اسيلوسکوپ ، از پروب که به آن پراب نيز می گويند استفاده می شود . يک نمونه پروب در شکل زير مشاهده مي آنيد .

سيم رابط پروب معمولاً از جنس کابل کواکسيال می باشد تا ميزان نويز به حداقل برسد . نوک پروب به صورت گيره ای فنری است که می توان آن را به يک نقطه از مدار وصل کرد . اگر پوشش پلاستيکی نوک پروب را برداريم ، نوک آن به صورت سوزنی می شود که در بعضی مواقع از آن استفاده می گردد . انتهای فلزی سيم رابط که به ورودی اسيلوسکوپ وصل می شود BNC نام دارد.

. BNC دارای يک شيار مورب است که وقتی آن را به ورودی اسيلوسکوپ وصل می کنيم و ٩٠ درجه در جهت عقربه های ساعت می چرخانيم اين قطعه کاملاً به اسيلوسکوپ متصل می شود .

همچنين روی پروب کليدی با دو حالت ١ ×و ١٠ ×وجود دارد که در حالت ١ ، ×سيگنال بدون هيچ گونه تضعيفی از طريق پروب به اسيلوسکوپ اعمال می گردد و در حالت ١٠ ،×ابتدا سيگنال در داخل پروب ١٠ برابر تضعيف شده و سپس به اسيلوسکوپ اعمال می گردد . بايد توجه داشت که اگر از حالت ١٠ ×پروب ، برای اندازه گيری استفاده شود مقادير قرائت شده دامنه را بايد در عدد ١٠ ضرب نمود تا مقدار واقعی دامنه سيگنال بدست آيد . موارد کاربرد ١٠ ×برای سيگنال های با دامنه زياد می باشد .

برای دریافت فایل کامل آموزش و اطلاعات پایه دستگاه اسیلوسکوپ اینجا کلیک کنید.

و برای مشاهده فیلم آموزش اینجا کلیک کنید.

 

123movies